Oct 12, 2009

.

Mangohooaeg käib nüüd täie hooga. Enam ei viitsi õhtuti netis käia ja midagi eriti pole tegelikult kirjutada ka, sest enamik päevi on siin suht ühesugused.

Töötame 6 päeva nädalas (v.a. see nädal, laupäev oli ka vaba). Heleni tööpäev on 9-19ni, minul 7.30-17.15ni. Kuna Helen lõpetab nii hilja, siis netis käime enamasti vaid korra nädalas. Sama on ka poes käimisega. Pühapäeviti ostame nädala toiduvaru ette ära.

Rahvast tuleb üha juurde ja juurde. Täna ja homme peaksid viimased inimesed saabuma. Hetkel on rahvast 40 kandis, 18 inimest tuleb juurde. Kuna rahvast tuleb juurde, siis kolisime Heleniga 2 inimese tuppa, mis asub majast väljas. Kaks viietoaga putkarivi asub suure maja taga. Toad on umbes 6m2. Toas on meil nari, kapp ja väike lauake. Õnneks siin me kaua ei viibi, enamus aga oleme terrassil teleka ja muu rahva juures.
Kuna rahvast on palju, siis on ka selliseid inimesi, kes ei viitsi enda järgi koristada. Kraanikausis on alati hunnik musti nõusid. Nädalavahetusti käib siin hull joomine. Majast välja kolimine oli õige otsus, nüüd ei kuule me enam peo lärmi.

Kõige rohkem on meie farmis sakslasi, hetkel vist 14 inimest. Neid on liiga palju juba. Alatihti räägivad nad omavahel saksa keeles ning keegi teine ei saa aru. Paljud neist on räpased ka. Siis on veel 6 Uus-meremaalast, 6 prantslast, taanlane, rootslane, iirlane jne. Eestlasi on nüüd juba 6. Loodame, et rohkem neid siia ei tule.
Minu meeskonnas on hetkel peale minu veel vaid 2 inimest. Kohe peaks 1-2 inimest veel juurde tulema. Hetkel kamandan ma siis prantslast ja sakslast. Head lihtsad Eesti nimed - Arno ja Paul. Arno hääldatakse, kuid kirjutatakse Arnauld.

Siimu tööpäev
7.30 algab tööpäev, siis viiakse meid põllu peale, kuhu me oma mangomasina Big Bird jätsime. Mina pean mootori ja kütuse üle vaatama ning siis hakkame korjama. Üks sõidab ja teised korjavad. Mangod viskame me mangopesu vette ja pärast laseme puhta veega üle. Sõidame me korda mööda. Mina pean jälgima, et kõik viljad ilusti ära korjame ning et liiga väikseid vilju ei korjaks. Vajadusel tellin raadiosaatjaga mangopesu vett, puhast vett või siis mango kaste juurde. Esimene 15minutiline paus on meil 10-11 vahel. Siis tuuakse meile põllu peale võileibu ning morssi. Pooletunnine lõuna on kl 13-14 vahel. Kl 16 teeme veel ühe 15minutilise pausi, siis tuuakse meile kummikomme :) Päeva lõpus (hetkel kl viie paiku) peseme masina ära ja siis tullakse meile autoga põllule järgi. Kõik masina supervisorid peavad kuuris veidi paberitööd tegema, kirjutama mis probleemid olid, mitu kasti korjasime jne. Seega meie vastutame veidi rohkem kui tavalised korjajad. Õnneks on meie palk ka veidi suurem. Kokku on siin farmis 6 mangomasinat.

Heleni tööpäev
Alustame korjajatest mõned tunnid hiljem tööpäeva. Üldjuhul on esimeseks asjaks mango pesemis-sorteerimismasina puhastamine. Väga tüütu töö hommiku alustamiseks. Iga pisemgi detail mis päeva jooksul mangoga kokku puutub peab olema lapiga üle käidud. Kõik selle pärast, et mango sapp (mango varrest, või murdmist kohast tulev vedelik) on happeline ja võib kergelt söövitada teisi värskeid vilju. See järel teeme algust pakkimisega. Masina ühes osas on nn klassifitseerimislaud, kus sorteerime praagi ja teise klassi viljad välja. Vahetustega käime sorteerimas kuna püsti seista ühe koha peal mitu tundi on jalgadele päris koormav. Hetkel on korraga sorteerimislaua taga kaks inimest, kuid üsna pea peaks olema neli. Peale sorteerimist lähevad viljad konveierlindi peal üle kaalu ja iga vili kukub oma suurusjärgu kasti. Masin sorteerib ise kaalu järgi viljad. Iga kasti juures on inimene, vahel ka kaks, kes mangod kasti laovad. Peale selle peame igale kastile kleepsu peale panema ja poisid panevad hinnasildipüstoli taolise asjaga igale viljale kleepsu peale. Teate küll neid häirivaid kleepsukesi mida võib banaanide või mida iganes vilja pealt leida:). Peale seda laotakse kastid alustele, seatakse transportimiseks valmis ja külmruumi ootele. Meie pakime mangod mis ei ole veel küpsed- on veidi rohekad, kuid on saavutanud ümara kuju. Poelettidele jõumiseks kulub umbes kaks nädalat ja selle aja jooksul saavutavad mangod oma küpsuse ning muutuvad pehmeks ja kollaseks.


Kuidas süüa Mangot

Meie esimene kogemus mangoga oli veidi konarlik. See juhtus paar kuud peale Austraaliasse saabumist. Polnud õrna aimu ka kuidas mangot süüa. Välja näeb ta nagu suur õun või pirn väljastpoolt. Ja nii me muidugi otsustasime teda süüa, nagu õuna või pirni. Tähtis osa aga millest meil aimu ka polnud on see, et mangodel ei sööda koort. Mango koor on kibe ja ebameeldiva maitsega.
Seega toome ära siin väikese õpetuse kuidas on mangot lihtne ja hea süüa.
Kõigepealt tuleb vaadata kus on mango vilja nina, ehk siis tipp. Seejärel kahelt poolt viljal külg maha lõigata. Kivi vilja sees on lame ning paralleelselt vilja ninaga. Mahalõigataud külgedele lõikad sisse ruudukesed nii, et ei läbista koort ja seejärel painutad koore teist pidi. Ning olemas!

Veidi mangopilte
Härra mango

1,2 kilone mango ning normaalse suurusega mango

Mango lõikamine

Nii süüakse mangosid


Sel nädalavahetusel käisime taas Darwinis. Käisime esimest korda farmirahvaga ujumas basseinis, mis teeb merelaineid. Pilt basseinist on olemas ka esimeses Darwini teemas (u. 4 kuud tagasi). Peale seda proovisin ära ka krokodilli liha. Keegi teine ei riskeerinud seda osta. Täitsa OK maitsega, nagu kana.
Darwinis nägime poes müügil ka meie farmi mangosid. 2,5dollarit maksis keskmise suurusega mango. Meie farmis kasvatakse Calypso mangot, poes oli müügil ka teise brändi mangosid, kuid need nägid nii koledad ja kripsus välja. Calypso mango on kallim sort, see on aretatud ja veel testimisjärgus olev mangosort. Meie mangod pole nii kiulised ning mangode kuju on ilusam ja ümaram. Maitse pidavat ka palju parem olema. Osa meie farmi kõige kvaliteetsematest mangodest saadetakse Euroopasse. Kui Eestis Calypso mangot näete, siis tehke logost pilti ka. Siis teame öelda, kas see on meie farmist pärit :) Seda sorti kasvatatakse vähe, kuna puud ei anna nii palju vilju kui teise sordi omad.

4 comments:

Unknown said...

Tere,
Austraalia juures mingitel saartel tuli lumi maha, uudistes näitas mingi aeg tagasi. Kas see on normaalne nähtus? kahjuks pole kohanimetus meeles. Kas te olete sellest midagi kuulnud?

meil on aga juba päris jahe, lörtsi sadas vahepeal. Teil aga läheb vist järjest kuumemaks?
Proovisin ka siis esimest korda mango ära, suht ok maitsega, pisut omapärase maitsega. aga kleepsu peal ei olnud.
Väga huvitav on teie tegemistest kuulda:))))
Olge tublid.
Katrin Noorhani

Cribu said...

Kusjuures see mango söömise viis on oma jälje jätnud ka kriminulli klasikasse. Nimelt demonstreeris Hercule Poirot seda ühes seerias üsnagi osavalt ainuke vahe oli see, et ta kasutas lusikat kivi eemaldamiseks, peale seda kui oli noaga tiiru ümber kivi teinud aga siili moodi asja tegi sellegi poolest valmis :D

Helge said...

Need pildid on tehtud teie farmis? Nende järgi tundub täitsa korralik, ilus taldrik ja puha. Tahaks teie majakest ka näha ja nt teleka vaatamise kohta vms.

Helen said...

Austraalia on väga suur ning mingites kohtades tõesti tuleb aegajalt lund, nt osades mägedes on alati lumi maas. Põhjapool, kus meie oleme on täiesti troopiline kliima, palav ja niiske, ning temperatuur alla 30 langeb harva. Samas lõuna-austraalias on temperatuur sarnane eesti kliimale suvel, 22 kraadi ümber.

Farmis oleme pilte ju varem ka teinud, kuskil varasemates postitustes peaks olemas olema.